Krzysztof Jonko
AutorWitam serdecznie wszystkich na mojej stronie internetowej, która jest swego rodzaju wizytówką moich zainteresowań...
Choć nie jestem zawodowym entomologiem, od wielu lat interesują mnie motyle oraz wszystko co jest z nimi związane.

Ukończyłem Politechnikę Szczecińską jako inżynier energetyk, aktualnie pracuję w branży informatycznej.
Motyle są od lat moją największą pasją - pozwalają mi choć na moment oderwać się od szarej rzeczywistości.
Fotografuję je dopiero od kilku lat - moim pierwszym aparatem była kupiona w 2004r. Minolta Dimage 7i, potem była Minolta Dimage A2, a aktualnie Canon EOS 400D. Do makrofotografii używam stałoogniskowego obiektywu Canon EF 100mm F2.8 L IS USM Macro.

Aparat zabieram wszędzie tam, gdzie jestem - nigdy nie wiem, co może mnie zaskoczyć w terenie. Czasami liczy się szczęście – trzeba znaleźć się we właściwym miejscu i we właściwym czasie. Dlatego większość wolnego czasu staram się spędzić z aparatem i plecakiem w terenie. Zbieram i hoduję większość znalezionych w terenie gąsienic, robiąc przy okazji dokumentację fotograficzną. Niemal wszystkie zdjęcia motyli wykonuję w ich naturalnym środowisku.
Nie jestem profesjonalnym fotografem, moje zdjęcia nie są także artystyczne - są po prostu odzwierciedleniem sposobu w jaki widzę owady.
Niestety Warszawa, gdzie obecnie mieszkam, jak każde duże miasto, nie jest dobrym miejscem do obserwacji motyli. Dlatego szukam inspiracji poza granicami miasta, zwłaszcza w parkach krajobrazowych czy obszarach chronionych.
Od czasu do czasu udaje mi się zorganizować "większą" wyprawę gdzieś na południe Polski lub za granicę.
W roku 2002 zacząłem zastanawiać się jak zebrać wszystkie informacje o motylach w jednym miejscu - zainspirował mnie Paulo Mazzei z Włoch, który stworzył bazę danych do swojej strony Motyle Europy i Afryki Północnej.
W kwietniu 2003r. rozpocząłem pracę nad własną bazą danych. Początkowo było to tylko bardzo proste narzędzie, ale już po dwóch latach rozbudowałem je o obsługę bazy danych i języka PHP.
Pierwsza oficjalna wersja strony ruszyła w kwietniu 2004r. i zawierała wyłącznie informacje o motylach krajowych. Kilka miesięcy później dodałem gatunki środkowoeuropejskie, a na początku 2006r. wszystkie pozostałe motyle Europy.

Zbieranie informacji nie było łatwe - w różnych krajach przyjęte są różne standardy nazewnictwa. Musiałem zdecydować według jakiego standardu będę korzystał - wybrałem Fauna Europaea. Wszystkie gatunki, które znajdują się w bazie danych zawierają nazwy według systematyki przyjętej przez Fauna Europaea.

Od wielu lat jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Entomologicznego. W 2010r. spotkało mnie duże wyróżnienie – PTE uhonorowało mnie Złotą odznaką za szczególny wkład w rozwój PTE i propagowanie lepidepterologii ;-)

Chciałbym, żeby moja strona internetowa służyła szerokiej rzeszy osób zajmujacych się motylami tak amatorsko jak i profesjonalnie.
Myślę, że już teraz strona jest bogata funkcjonalnie - ale mam całkiem sporo nowych pomysłów w głowie. Myślę, że jeszcze niejeden raz Was zaskoczę ;-)

Jeśli potrzebujesz skontaktować się ze mną:
Gadu-Gadu Gadu-Gadu
Skype Me! Skype
email Email
Facebook Facebook

Mówię po polsku i angielsku. Raczej słabo po niemiecku i rosyjsku - ale można próbować ;-)
Mam nadzieję, że strona, którą stworzyłem jest użyteczna i prosta. Dziękuję za wpisy w Księdze gości.